حضور در ورزش‌های تیمی چه تاثیری بر مغز کودکان دارد؟
محققان دانشگاه واشنگتن و ورمونت آمریکا دریافتند که حضور در ورزش‌های تیمی با حجم بیشتر هیپوکامپ مغز کودکان و متعاقبا کاهش افسردگی در آن‌ها مرتبط است.

 به نقل از ایمنا، به منظور انجام این پژوهش، محققان چهار هزار و ۱۹۱ کودک ۹ تا ۱۱ ساله را مورد بررسی قرار دادند. والدین در مورد حضور و فعالیت کودکانشان در ورزش های تیمی و علائم افسردگی آن ها اطلاعاتی را در اختیار محققان قرار دادند.

به گفته محققان، هرچند پیش از این مطالعه، تاثیرات مثبت ورزش بر افسردگی و ارتباط آن با حجم هیپوکامپ مغز در بزرگسالان مشخص شده بود اما این مطالعه از نخستین تحقیقاتی است که نشان می دهد حضور و فعالیت در ورزش های تیمی اثرات ضد فسردگی مشابهی را در کودکان دارد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که تاثیر مهمی بر حافظه و واکنش به استرس دارد.

نتایج این پژوهش نشان می داد که بین فعالیت در ورزش های تیمی و حجم هیپوکامپ دختران رابطه مستقیمی وجود دارد اما بر خلاف پسرها، در دخترها رابطه ای مبنی بر تاثیر بر افسردگی مشاهده نشد. این ممکن است بدان معنا باشد که عوامل مختلفی بر افسردگی دختران تاثیر گذار است و یا اینکه ممکن است چنین تاثیری در سنین بالاتری برای دختران به وقوع بپیوندد.

محققان خاطر نشان کرده اند که نتایج به دست آمده موید رابطه علت و معلولی نیست بلکه رابطه همبستگی را نشان می دهد؛ این یعنی ممکن است حضور در ورزش های تیمی منجر به افزایش هیپوکامپ مغز و کاهش افسردگی شود و یا در مفهومی دیگر، کودکان افسرده که حجم هیپوکامپ کمتری دارند در احتمال پایینی برای فعالیت در ورزش های تیمی قرار دارند.

این پژوهش در مجله “Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging” منتشر شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید