هنگامیکه سایش زیادی در یک نقطۀ متمرکز اتفاق می افتد، آسیب سلولی و در نتیجه تاول را سبب می شود.
اولین تاول ها در مدت کوتاهی بعد از اینکه انسان های اولیه چیزی را برای پوشش پاها در جهت مقابله با زمین های سخت به دور پاهای خود پیچیدند، ایجاد شد. امروزه، تاول های پا به یکی از شایع ترین آسیب ها برای دوندگان تبدیل شده است. خبر خوب این است که دانش ما در مورد تاول ها نیز تکامل یافته است.
در این مطلب سه عامل کلیدی را برای برخورد با تاول ها پوشش می دهیم.
چه چیزی سبب تاول می شود؟
چگونه از تاول ها پیشگیری کنیم؟
چه وقت و چگونه از تاول ها مراقبت نماییم؟
علل ایجاد تاول
درحالیکه تاول ها در اثر سوختگی ها، آلرژی، شرایط پوستی و حتی گزش عنکبوت ایجاد می شوند، این مطلب بر عامل اصلی تاول، یعنی سایش، تمرکز می کند. هنگامیکه سایش زیادی در یک نقطۀ متمرکز اتفاق می افتد، آسیب سلولی را سبب می شود.
سرم یا مایع درون تاول به محافظت و درمان بافت آسیب دیده کمک می کند. مایع خونی که در برخی تاول ها مشاهده می شود به سادگی نشان می دهد که مویرگ ها نیز در این منطقه آسیب دیده اند. عوامل متعددی باعث ایجاد تاول ها می شوند:
فشار: یک نقطه تنگ در کفش و یا مقداری چین خوردگی در جوراب سبب ایجاد یک نقطۀ فشار می شود.
گرما: آب و هوای گرم و پیاده روی طولانی و بدون وقفه می تواند دمای درون کفش را افزایش دهد. و هر مکانی – مانند پاشنه – از کفش که لغزش بیش از اندازه داشته باشد در اثر مالش گرما ایجاد می کند.
رطوبت: پوست مرطوب نرمتر و آسیب پذیر تر است.
پیشگیری از تاول
پیشگیری همه چیز در مورد آگاهی و مراقبت است. زمانیکه شما عواملی را که سبب تاول می شود می شناسید، هدف شما کنترل و به حداقل رساندن این عوامل است. بهترین عملکرد شامل رعایت چندین تکنیک است:
انتخاب کفش مناسب
اساسی ترین عامل برای اجتناب از ایجاد نقاط فشار، لغزش و یا هردو، و در نتیجه جلوگیری از تاول ها انتخاب کفش مناسب است. توجه داشته باشید که بعد از خرید کفش اولین بار از آن در پیاده روی های طولانی مدت استفاده نکنید.
تشخیص سریع نقاط داغ
در زمان پیاده روی به صدای پای خود گوش دهید. لحظه ای که احساس می کنید یک نقطه ناراحت کننده در کفش وجود دارد، توقف کنید و کفش و جوراب خود را خارج نمایید. حتی اگر منطقه کمی قرمز شده است آن را خشک کنید و حفاظت مورد نظر خود را اعمال نمایید.
استفاده از محصولات پوشاننده تاول: محصولات پوشاننده تاول که از قبل در اندازه مناسب برش خورده اند، بادوام بوده و دارای چسبندگی خوب هستند. محصولات مشابه با نام های دیگر کارکرد مشابهی دارند.
مرهم های ضد سایش: محصولاتی مانند  Body Glide یک انتخاب خیلی خوب برای افرادی با پوست های نازک و یا حساس به چسب هستند.
چسب های ضد حساسیت: مطالعات پیشنهاد می کنند چسب های جراحی که می توان به اندازه مورد نیاز برش داد، ارزان قیمت بوده و دارای چسبندگی ملایم هستند و در پیشگیری از تاول ها مؤثر می باشند. چسب های پزشکی ترکیبی و پارچه ای هم گزینه های خوبی هستند.
توجه داشته باشید که بسیاری از تولید کنندگان کیت های ضد تاول را عرضه می کنند که حاوی گسترۀ وسیعی از محصولات برای درمان و پیشگیری از تاول است.
انتخاب جوراب مناسب
هرگز جوراب های پنبه ای را استفاده نکنید. پنبه رطوبت را در خود نگه داشته و دیر خشک می شود. در عوض جوراب های پشمی و یا تولید شده از الیاف مصنوعی را انتخاب نمایید.
تناسب جوراب با پا را در نظر بگیرید. جوراب های خیلی بزرگ در کفش چروکیده می شوند و جوراب های خیلی کوچک باعث ایجاد نقاط فشار و لغزش جوراب در پا می گردند.
از جوراب هاي آستري (Liner Socks) استفاده کنید. این جوراب ها هم مي‎تواند تنها پوشيده شود و هم با يک جوراب ديگر و براي ورزش هايي مثل پياده‎روي مناسب است که علاوه بر دورکردن رطوبت از پوست، یک لایۀ محافظتی بین پوست و جوراب پیاده روی اصلی ایجاد می کند.
همیشه جوراب اضافی به همراه داشته باشید. تعویض جوراب خیس، پا را به موقعیت اول خود، هنگام شروع پیاده روی باز می گرداند. داشتن جوراب اضافی در صورت عبور از جریان آب و خیس شدن جوراب نیز سودمند خواهند بود.
مراقبت از تاول ها
اگر این نقاط داغ به یک تاول کامل تبدیل شد، چندین گزینه برای انتخاب دارید:
استفاده از فوم بهداشتی (Moleskin)
یک سوراخ به اندازۀ کافی بزرگ برای تاول در فوم ایجاد کنید (دوناتی شکل). فوم اطراف تاول باید به گونه ای باشد که از سایش و مالش بیشتر جوراب در این منطقه پیشگیری نماید. برای محافظت بیشتر، می توانید یک لایه محصولات پوشاننده تاول یا یک لایه نوار چسب اضافه کنید.
پدها و ژل ها
هردو به گونه ای طراحی شده اند که یک لایه محافظ برای جلوگیری از بدتر شدن تاول ها ایجاد کنند. پد لایه ای اضافی ایجاد می نماید و ژل با خنک کردن منطقه آن را آرام می کند.
تخلیه تاول
از باز کردن تاول برای تخلیۀ آن خودداری نمایید. با این کار فرصتی برای ایجاد عفونت ایجاد می کنید و محافظت و درمانی که سرم ایجاد می کند را از بین می برید.
اگر یک تاول بزرگ و دردناکی دارید به صورت زیر عمل نمایید. اگر تاول شما به خودی خود باز شده است مراحل 3 و 4 را دنبال نمایید:
سوزن خود را با حرارت و یا الکل استریل کنید.
سوزن خود را در نزدیکی پایۀ تاول قرار دهید.
تاول را مانند یک زخم بپوشانید. از پماد آنتی بیوتیک، گاز یا یک باند کمک بگیرید.
از فومی که یک سوراخ در آن ایجاد کرده اید (دوناتی شکل) برای پیشگیری از سایش بیشتر استفاده کنید. برای افزایش حفاظت از یک چسب به روی آن استفاده نمایید.
ترجمه شده توسط تیم Osport
استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و دادن لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.
منبع: https://www.rei.com/learn/expert-advice/blister-prevention-care.html

دیدگاه خود را ثبت کنید